Aktuality

Nebeské pasti na Rajbas!16.6.2021
„Žiji a konečně si mohu dovolit povolit uzdu emocím. Cítím radost z dokončeného snu, nával únavy, nastupující bolest, která v impulsech vystřeluje do omrzlých prstů“. Marek Holeček má na svém kontě spoustu prvovýstupů a řadu ocenění Českého horolezeckého svazu i v zahraničí. Dosud nikdy však jeho cesta nestrhla takovou vlnu zájmu médií jako letošní uvěznění v „Nebeské pasti“. Drželi jsme pěsti a povedlo se. Mára i Radar to dali a můžeme se těšit, že se o své dobrodružství podělí v Blansku na Rajbasu.

Filmujte, stříhejte, tvořte14.6.2021
Vyhlásili jsme 21. ročník soutěže neprofesionálních filmů OKEM DOBRODRUHA a vše zůstává jako dřív. Soutěžní kategorie nejsou určeny a účast je otevřena všem těm kdo s kamerou objevují svět dalekých cest přírody dobrodružství nebo outdoorových sportů. Pouze délka filmů je omezena čtvrhodinou. Loni se soutěž nemohla uskutečnit přesto bylo zasláno 15 dokumentů které jsme zařadili na letošek a těšíme se na další. Uzávěrka k zaslání soutěžních snímků je 16.10. 2021 takže je zdánlivě dostatek času. Rozdávat Rajbasáky za nejzajímavější filmy bude odborná porota a autoři zažijí i jaké to je když film veřejně hned po projekci okomentuje porota k udělení ceny Srdcaři.cz. Letos bude při porotcování Mirkovi Náplávovi parťákem rozhlasový publicista Vladimír Kroc.

Chlum ožije tradicí13.6.2021
Hlavní roli při Svatojánské noci měl po staletí především oheň, voda, nahota a zeleň. Jejich součástí však bývalo i sportovní zápolení a věřilo se, že o svatojánské noci mají čarovné a léčivé byliny největší sílu. O kouzlu svatojánské noci jsme se přesvědčili už mnohokrát a také letos zveme v předvečer svátku Jana (ve středu 23. června) na Malý Chlum. V rámci 3. etapy KOBu 2021 proběhneme trasu dlouhou 12 kilometrů, ale jejím zdolání večer teprve začíná. Po  doběhu seznámení s pověstí u ohně  a spaní pod širákem s kyticí svatojánského bejlí pod hlavou.

Organizátoři v krasu1.6.2021
Meteorologicky 🙂 přišlo léto, rozvolňuje se a za chvíli se rozutečeme po výletech, dovolených, expedicích, táborech… Je tedy nejvyšší čas připravovat a plánovat nejen blížící se festival, ale i spoustu dalších akcí. Za místo setkání jsme vybrali prostředí Domu přírody Moravského krasu a věříme, že zde nepůjde o strohé schůzování. V neděli 13. června se těšíme se na všechny, kdo se chtějí zapojit do příprav a činnosti. A zejména uvítáme posily s novými nápady, pohledy a elánem 🙂

Na druhou etapu společně27.5.2021
KOB se za šest roků svého života stal již tradiční doprovodnou festivalovou akcí a nezastavila ho ani pandemie. Letos běháme a chodíme po okrese Blansko a navštěvujeme místa málo známých pověstí. Konečně můžeme vyrazit i společně a start plánujeme na neděli 30.5.2021 v 10:00 hodin u soutoku Punkvy a Svitavy (pod mostem). Cílem bude „objevit“ místo KOLOHNÁT nad Adamovem, kde kdysi stávala kolonáda a kde nyní stojí kříž spjatý se zajímavou pověstí. Nejvíce informací najdete na FB této akce.

 

Zasloužená  nominace7.5.2021
Festival Rajbas si každý spojí s dalekými cestami, výkony extrémních sportovců na horách, na vodě, pod ní, v podzemí, ve vzduchu… Prostředím pro velká i malá dobrodružství je nám všem příroda, kterou je potřebné chránit. S nápadem spojit festival s poděkováním přírodě, přišel Zdeněk Oskeruše Špíšek. A díky jeho zápalu, spoustě práce, organizačním schopnostem a pozoruhodné dovednosti přenést nadšení na své okolí a širokou řadu dobrovolníků, se nápad rozrostl do nevídaného rozsahu. Za poslední 4 roky se v rámci doprovodné festivalové akce STROMY PRO MORAVSKÝ KRAS podařilo vysadit přes 1000 ovocných vysokokmenů a několik stovek keřů. Držme mu pěsti, neboť zcela zaslouženě neunikl pozornosti v nominaci na environmentální  CENU JOSEFA VAVROUŠKA.

 

WAU 202116.4.2021
Už jste to slyšeli? Právě vyhlašujeme 2. ročník (ne)soutěžní přehlídky dobrodružných prezentací WAU 2021.
Přehlídka je určena pro všechny holky a kluky od 6 do 20 let, kteří rádi tráví čas v přírodě. Připravte prezentaci svého dobrodružství a přijďte se s námi podělit o své zážitky. Že jste za poslední rok byli nejdál za humny? Nevadí! Žádné dobrodružství není malé! Žádné místo není příliš obyčejné.
Vyražte ven, zažijte, fotografujte, natáčejte. Připravte prezentaci a přijďte nám ji 17.11.2021 osobně přednést.
Místo konání: kinosál Domu přírody Moravského krasu
Termín pro zaslání prezentací: 1.11.2021 (podrobnosti budou zveřejněny)
Délka prezentace: 10-15 minut
Pro každého aktivního účastníka WAU bude přichystaná odměna. Tři nejúspěšnější účastníci budou mít možnost představit svá dobrodružství 20.11. 2021 přímo na Festivalu Rajbas.
Těšíme se na Vás!

 

2020

 

WAU! S náskokem do prvního ročníku5.12.2021
Letošní festivalovou novinkou měl být program pro děti a soutěž dětských dobrodružných prezentací WAU. Pár dní před Mikulášem přestal PES cenit zuby a nultý (či první) ročník soutěže 5. prosince přece jen proběhl. Obdiv patří trojici malých prezentérů a také Evě za elán a organizaci této letos ještě nesoutěžní přehlídky. Témata " O prvním spaní pod širákem, o rodinné dovolené v táboře na Vysočině, o cestovatelských snech, lezení na stromy i výletu na Malý Chlum" prostě super a inspirace pro příští ročník. To už zase (nebo už) na "velkém“ Rajbasu.

 

Je nám líto4.11.2020

Dlouho jsem věřili, spřádali plány a postupně vymýšleli stále redukovanější varianty našeho festivalu. Nadějně vypadala varianta „LETOS VENKU“, ale poslední vládní opatření s konečnou platností zhatilo i tuto možnost. Rajbas je místem osobních setkání, takže do varianty online nepůjdeme. Vyhlášené soutěže přesouváme na příští rok. Velkou radost však máme z obětavosti a nadšení, které provází akci STROMY PRO MORAVSKÝ KRAS. Tato doprovodná festivalová akce stále probíhá. Do krajiny se podařilo za pomoci mnoha dobrovolníků vysadit už na 500 ovocných stromů a 300 keřů. Poslední práce budou probíhat i o tradičním festivalovém víkendu.