Vondráčková Eliška

VONDRÁČKOVÁ ELIŠKA (*1987)

Eliška Vondráčková (*1987)

běžkyně, skialpinistka, horolezkyně

Ráda se pohybuje v přírodě a obzvláště pak v horách. Baví ji různé sporty, věnuje se běhu, skialpinismu, horolezectví, kajaku, jezdí na kole, plave. Některé z těchto aktivit provozuje závodně, a to zejména na dlouhých tratích. Vyhrála Mistrovství světa v dlouhém kvadriatlonu (4km plavání, 90km kolo, 20km kajak a 20km běh), v roce 2019 vyhrála v traťovém rekordu závod Ultra Fatra (55km/+3800m) a ve své kategorii Beskydskou sedmičku (101,5km/+5640m), kde se stala vicemistryní ČR v UltraSkymaratonu, v roce 2020 vyhrála v celkovém bodování Český pohár ve skialpinismu, z běžeckých závodů pak Horskou výzvu Jeseníky (64km/+2800m) a Beskydskou sedmičku (101km/+5500m) jako Mistrovství České republiky v extrémním horském maratonu. Její nejdelší závod byl zatím italský Gran Trail Courmayeur (101km/+7900m) v červenci 2021, kde se v mezinárodní konkurenci umístila na třetí příčce.

„Už v dětství jsem ráda pobíhala po kopcích. Během studentských let jsem podnikala několikadenní horské přeběhy, se spacákem a žďárákem v batůžku. Nejraději mám kamenité horské stezky, kde se můžu kochat pohledy na horské štíty, běh střídat s popolézáním a poskakováním po kamenech a přemýšlet jen nad tím, na který kámen šlápnu v příští sekundě. No a když napadne sníh, vytahuji skialpy. Baví mě pohybovat se na lyžích v zasněžené bílé krajině, ideálně při tom kombinovat šlapání s lezeckými úseky, udýchat se cestou nahoru a následně si užít adrenalin při jízdě dolů. Před pár lety jsem v těchto disciplínách začala i trochu závodit.“