Filmové premiéry

FILMOVÉ PREMIÉRY jsou ozdobou každého světového festivalu. Těší nás, že letos uvedeme filmy autorů, kteří se v minulosti stali držiteli cen v naší soutěži neprofesionálního filmu Okem dobrodruha. Je příjemné zjistit, k jaké profesionalitě se svou pílí a dovedností posunuli. Posuďte sami. Premiéry dokumentů autorské dvojice Matěj a Zuzana Dolinayovi a Mirka Haluzy budou důstojným vyvrcholením celého festivalu v neděli 25.11. od 16:00 hodin v Kině Blansko,

 

KOSTARIKA: PURA VIDA, režie, kamera: Matěj a Zuzana Dolinayovi, Living Zoology film 2018, 47 minut

Ve střední Americe se nachází země, která dovedla kvalitu ochrany přírody téměř k dokonalosti. Kostarika. Národní heslo hrdých Kostaričanů zní Pura Vida, což znamená čistý život. Nový dokument filmového studia Living Zoology Vás zavede do tropických pralesů drobné země ležící mezi dvěma oceány. Navštívíte mlžné horské lesy, sopky i opuštěné pláže a seznámíte se s mnoha zajímavými živočichy. Těšit se můžete na roztomilé mývaly a lenochody, na vzácné papoušky ara nebo na kladoucí želvy. Kromě ikonických tropických zvířat se ale dokument zaměřuje i na život méně známých skrytě žijících tvorů. Jak vypadá mločík nebo čím se pyšní samci kvesalů? Je ochrana přírody v Kostarice opravdu na tak dobré úrovni, jak se tvrdí? A jaký vztah mají ke zvířatům místní indiáni? Pojďte hledat odpovědi na tyto otázky ve filmu Kostarika: Pura vida!


MATSÉS, režie, kamera Miroslav Haluza, Haluzapictures 2018, 45 minut

Dobrodružná cesta na peruánsko-brazilskou hranici do nitra Amazonie ke kmeni Matsés čelícímu tlaku dnešní civilizace a těžařských společností. Jediným pomocníkem trojice cestovatelů je malá papírová mapka. Z expedice si odnesli mnohem víc, než pouhé zážitky.