PROGRAM sobota 20.11.2021

  • Staré Blansko 

9:00 S ČERNOU HOROU NA HOŘICE, 22. ročník běhu do vrchu se zátěží pětilitrového soudku

  • Dělnický dům, Hybešova 1

Dětský koutek na horním předsálí během programu, v 16:00 balení batohu s dobrodruhem. 

Výstavy fotografií: Ivo Stejskal – Zajímaví ptáci Jižní Moravy a Juraj Kožiak – Bežci a hory  

scénu „Kotlík“ uvádí Michal Peky Pekárek 

13:30 Film z muzea: SEVERNOU STENOU NA KRIVÁŇ, režie: Karol Skřipský, ČS 1947, 13 min.. O prvovýstupu severní stěnou Kriváně (2494 m). Karol Skřipský natočil více jak 50 filmů s horskou tématikou a můžeme jej zařadit mezi zakladatele moderního československého filmového dokumentu. Dokument na 8mm pásku standard na Rajbasu promítneme promítačkou Meopta Optilux z roku 1956.

14:00 ROBERT ŠAMONIL: BÝVALÝ DOBRODRUH
Zašla již sláva respektovaného sportovce a dobrodruha?

15:00 ZDENĚK RÁČIL: HEMATOLOG OD VIKTORIINA JEZERA

Uganda znamená pro turisty horské gorily, Ruwenzori… Ale také se zde však také ročně narodí 25 000 dětí se srpkovitou anémií a bez péče většina z nich zemře do 5ti let života. Jak se nemoc projevuje a co s ní mají společného komáři? Představení projektu, který zachraňuje životy. 

16:00 JÁN ČUPA: OTUŽILEC Z LYSÉ HORY

Život bývalého horníka se změnil v roce 2011, kdy ho manželka poslala ať se projde na Lysou horu, že už to s ním není k vydržení. Tehdá se sotva vrátil, ale našel novou vášeň a smysl života. Od té doby zdolává tento vrchol téměř každý den, svlečený do půl těla, v létě i v zimě. 

17:00 přestávka

17:30 PETR PUPEK POUPĚ: BOSKY TURECKEM AŽ DO GRUZIE. 

Pěšky a bos. 2000 km a 80 dní na cestě. Takový byl plán. „A bylo to mnohem drsnější a taky mnohem krásnější, než jsem vůbec mohl tušit.“ 

18:30 SILVIA DIVÉKYOVÁ: KOMPOZÍCIA HANA
Hana Holoubková trávi hodiny osamote, v pohybe s krajinou. Skladá tak svoj život, svoje priateľstvá i samú seba. Niekedy sa však musíme rozsypať na najmenšie kúsky, aby sme mohli skomponovať silnejšiu podobu samého seba. Film o ultra behu, obyčajných dňoch v obyčajnom svete a jednej bežkyni, ktorá v ňom žije neobyčajným spôsobom.

Programem na velkém sále scény „Kotel“ provází FAUST & ČIKO

13:15 WAU!!!

To nejlepší z přehlídky prezentací dětí a mládeže. Přijďte podpořit nebo se inspirovat příběhy malých dobrodružství a velkých snů.

14:00 ELIŠKA VONDRÁČKOVÁ: V LÉTĚ BĚH, V ZIMĚ SKIALPY

Věnuje se běhu, skialpinismu, horolezectví, kajaku, jezdí na kole, plave. Některé z těchto aktivit provozuje závodně a přiváží tituly mistryň ČR i světa. Doma v Blansku zdánlivě nenápadná, avšak v horách při závodech nepřehlédnutelná a vždy s úsměvem…   

15:00 IVO STEJSKAL: PŘÍBĚHY FOTOGRAFA   

Létal na migu a dnes fotí sokoly v Moravském krasu. A nejen je a nejen tam. Blanenský autor představí své fotky a podělí se o zážitky. 

16:00 – přestávka

16:30 PAVEL SVOBODA: NAPŘÍČ ASIÍ Z MOSKVY DO BANGKOKU

Jaké to je vyrazit na půlroční cestu? Podzim na Sibiři představuje divokou explozi barev. 46 dnů dlouhý horský trek v Himálaji zní jako bláznivý nápad. Barma je zemí divokých tradic a nekončící řady přátelských setkání. Smršť nejlepších historek z výpravy a autogramiáda nové knihy.

17:30 OKEM DOBRODRUHA 

Předaní cen a projekce vítězného dokumentu 22. ročníku soutěže neprofesionálního filmu. 

18:15 ZDENĚK ŠPÍŠEK: STROMY PRO MORAVSKÝ KRAS
Dobrovolníci vysadili na 800 stromů do volné krajiny. Povidlová a oskerušová alej, obecní a genofondový sad, alej blanenských osobností… Setkali jsme se i s vandaly a za pomocí místních zvládli napravit škody…

18:30 DAVID VENCL: ČESKÝ ICEMAN

Ponořil se do mrazivé vody a pod ledem uplaval podél nataženého lana 80,9 metrů. Jen v plavkách, bez čepice, na jeden nádech. Jako první na světě! Jeho výkon má hodnotu Guinnessova i světového rekordu. Otužoval se s olympijskou vítězkou Evou Samkovou, radil hercům filmu Poslední závod, aby neumrzli, hlavu strkal do vody, která měla teplotu pod bodem mrazu, na rybníku vyráběl led…

19:30 přestávka

19:45 MÁRA HOLEČEK: NEBESKÁ PAST 

„Nebylo vidět na špičku nosu, dokonce ani hrana hřebene, za kterou zela díra spadající dolů na ledovec.“ Mára si společně s parťákem Radkem Radarem Grohem připsal další světový prvovýstup. Stanuli na vrcholu nepálské sedmitisícovky Baruntse. Špatné počasí jim pak dlouho znemožňovalo sestoupit a značně zdramatizovalo návrat. Lezce drželo v 7000 výškových metrech dalších 5 nocí. 

21:00 NaFEST!!!

Prezentace dnes již kultovní soutěže netradičních cest na festival