Holeček Marek

HOLEČEK MAREK (*1974)

Holeček Marek (*1974)

Horolezec

Mára je jedním z nejúspěšnějších a nejzkušenějších horolezců současnosti, skalní lezec a pískař. Jako první Čech v historii získal hlavní cenu prestižního ocenění Piolet d’Or 2018 (tzv. Zlatý cepín) za prvovýstup alpským stylem jihozápadní stěnou jedenácté nejvyšší hory světa – Gašerbrum I.

Získal několik ocenění Výstupy roku ČHS a Horolezec roku. Leze od svých pěti let a podle svých slov se snaží vylézt vše, co vyrostlo od výše jednoho metru nad hladinu moře až po himálajské obry. Odmítá zažitou představu, že vrcholem veškerého horolezeckého snažení je dosažení co nejvyšší nadmořské výšky. Stejně důležitými se také staly obtížnost výstupu a styl, jakým se k vrcholu dostane.

„Vyhledávat náročné lezecké terény v maximálním počtu dvou, nanejvýš tří lidí a nést s sebou akorát to, co naše záda unesou. A pokud štěstí dá své svolení, tak vznikne i nová cesta.“ Dosud nikdy však jeho cesta nestrhla takovou vlnu zájmu médií jako letošní uvěznění v „Nebeské pasti“. Drželi jsme pěsti a povedlo se. Mára se vrací a podělí se na Rajbasu!