2.Etapa – Kolohnát

neděle 30.5.2021, společně v 10:00 hodin (nebo kdykoli jindy)

Místo startu: Blansko, soutok Punkvy a Svitavy 49.3487539N, 16.6524522E

Trasa je dlouhá 12.5 km

„Pověst vypráví o služebné žijící na Novém hradě, která se díky své kráse stala trnem v oku hradní paní. Ta ji jednoho dne obvinila z krádeže prstenu. Proto rozkázala aby byla na místě zvaném Kolohnát vpletena do kola. Avšak jeden večer se u hradní paní v komnatě zjevila zavražděná mladá služebná. Krutá žena toto setkání nepřežila. Od těch dob se v noci z Kolohnátu ozývalo bolestné naříkání. Hradní pán, na radu kaplana, zde nechal zbudoval železný kříž. Od těch dob se již nářek neozýval.“

Název Kolohnát je zachován dodnes, ale jelikož Nový hrad nikdy neměl uděleno hrdelní právo, je zřejmé, že název pochází ze zkomoleniny slova kolonáda, která nad adamovským zámkem stávala. Pověst je pověstí, ale faktem je, že v těchto místech stávala kolonáda, která byla součástí Vranovsko – křtinského areálu vytvořeného Lichtenštejny. Sloužila jako vyhlídka do údolí a skládala se z šestnácti dórských sloupů. Projektoval ji Josef Hardtmuth a vznikla roku 1807. Do současnosti se dochovaly pouze základní zemní úpravy. A nedaleko od stavby byl vztyčen kříž. Léta, po které stál v hustém lese, se na něm podepsala a tak musel projít v průběhu roku 2013 rekonstrukcí, které se ujal tradiční účastník našeho KOBu Jirka Hromek. Nyní je kříž zbaven rzi a natřen černou barvou. 

POPIS TRASY ( je dobré mít u sebe mapu trasy):

Začínáme na soutoku Punkvy a Svitavy pod mostem. Podél silnice směr Lipůvka po zelené značce. Za odbočkou na Olomučany opustíme zelenou a pokračujeme lesní cestou podél Svitavy. Přejdeme most pod Výří skálou a ostře odbočíme vlevo do lesa. Po pár metrech ve svahu narazíme na starou cestu, která nad tunelem pokračuje vrstevnicově podél Svitavy. Asi po 400 metrech se do svahu zařezává hluboké údolí, které obcházíme. Je to jediná cesta a nelze zabloudit. Po hraně svahu seběhneme k prvním chatám v ohybu řeky. Pokračujeme po pěšině podél Svitavy. Narazíme na červenou značku směr Vranov, po které jsme již běželi kolem okresu. Asi po 400 metrech strmého stoupání zabočíme vlevo opět na vrstevnicovou cestu nad údolím. Opět narazíme na hluboké údolí, nazvané Pytlácký žleb. Toto údolí je také hranicí Přírodní rezervace Jelení skok s více než 130 roků starými buky a duby. Opět stoupáme údolím, tentokrát až na svážnicovou cestu okolo Vranova. Po ní vlevo. Po pár metrech na lesní cestu vlevo, zpočátku podél svážnice. Ta nás přivede až do místa zvané Kolohnát, Kolonáda, postavená Lichtenštejny zde již nestojí, kříž ano. Dokonce nově opravený Jirkem Hromkem, pravidelným účastníkem KOBu.

Od kříže se kousek do kopce vrátíme na křižovatku lesních cest. Po pěšině, která obkrouží údolí se dostaneme na žlutou turistickou trasu, která nás přivede do Adamova. U podchodu pod železnicí je konec trasy.

MAPKA: 

Soubor GPX na stáhnutí