Rozhovor s Faustem a Čikem

Protože letos slaví Rajbas 20 let, zeptám se na jednoduchou otázku. Vzpomenete si vy, co jste dělali před dvaceti lety?

F: Před dvaceti lety? Jsem poznal Čika. A co ty?

Č: Před dvaceti lety jsem poznal Fausta!:o) A zjistil jsem, že ten o rok mladší machýrek ze školy s patečkou a (samo)libým úsměvem je nečekaně betelnej borec :o)

F: A já jsem poznal, že ta mánička s dlouhýma vlasama nemusí být 100% šampónek :o)

Poprvé jsme jeli na společný výlet mimo Evropu. Byla to doba, kdy nebyly peníze, internet, cestovky. Nevybrali jsme si žádnou propagačku. Cílem bylo Maroko! To byla země plná kouzel, romantiky, orientální kultury i krásné přírody. Na letenky nebylo pomyšlení a tak jsme vyjeli stařičkou Karosou. Abychom na to měli, museli jsme dát hlavy a síly dohromady a naplnit Karosu podobnýma bláznama.

Č: Trasa byla naplánována jen zevrubně, s pár místy, které jsme chtěli vidět, jako třeba pobřeží Atlantiku, města Fes či Marakéš, zdolat nejvyšší vrchol Jabal Tubkal, navštívit Saharu a dalších pár nepostradatelností. Vybavení mapou Maroka  1:800 000 jsme vyrazily….a po silných zážitcích a měsíci na cestách i necestách se šťastně vrátili domů.

Maroko nezklamalo, ale co je úžasný, setkali jsme se zde s hromadou skvělých lidí, se kterými se kamarádíme dodnes! A mnozí z nich jsou pravidelnými hosty nebo dokonce organizátory Rajbasu. Třeba kamarád Rosi nebo Traverza.


A váš nejlepší zážitek z této cesty?

F: První co mě napadá je zapadená Karosa v písečných dunách Erg Chebi. Tam kam může jet jen 4WD, jsme dojeli s naší Karosou. Ale zpátky to už nešlo. Přes noc se propadla do písku a sedla si na PUPEK. 45 „cestovatelů“ zapojilo veškeré síly k jejímu osvobození, ale pomohlo až rozebrání střechy místního chlívku na oslíky. Trámky ze střechy jsme podložily kola a postupným houpáním 45 lidskými silami ji dostali na pevnější písek a šťastně odjeli.

Č: Já vidím sálající plameny. Na první pohled romantika, kdyby nesálaly z propanbutanové lahve v posledním cedrovém háji ve Středomoří. Inu vaření je někdy zapeklitá věc a špatně utěsněný dvouplotýnkáč, může být zdrojem mnohých „radostí“.

První hasicí pokus s dekou hozenou přes vařič zaznamenal úspěch, bohužel trvající cca 10 s.  Pak vzplála i deka. Někteří již prchali z dosahu bomby, která jisto jistě vybuchne, ale naštěstí jsme měli ve svých řadách dalšího spolužáka Šotka, který zaběhl do naší oblíbené Karosy a přinesl hasičák…. A tak byl tisíce let starý cedrový háj zachráněn před bandou českých „dobrodruhů“.

Jste také tradiční účastníci soutěže Nafest. Pro neznalé čtenáře, jde o soutěž krátkých filmů, které dokumentují cestu necestu“ Na FESTival RAJBAS! 

F a Č společně: Letos na Nafest pečem!

A poslední otázka. Jak vidíte vývoj Rajbasu za těch uběhlých dvacet let?

F: Je to jednoduché, Rajbas zraje a my s ním.

Č: Čím jsme starší, tím jsme lepší :o)

F:  Čím jsme lepší, tím jsme nejlepší

Č: moderátoři :o)