Sobota 23.11. Dělnický dům

Staré Blansko

9:00 GRENA BĚH, 21. ročník běhu do vrchu se zátěží soudku limonády


Dělnický dům, Hybešova 1

Scéna Kotlík

scénu „Kotlík“ uvádí  Michal Peky Pekárek

 • 13:00 FILM Z MUZEA: TAJEMSTVÍ MACOCHY

18 minutový dokument autorů Josefa Lachmana a Karla Absolona byl natočen v roce 1934, ale poprvé se promítal až v roce 1942. Za dob komunismu byl úplně zakázán. Projekcí připomeneme 110 let od objevení Punkevních jeskyní.

 • 13:20 ADAM OPLUŠTIL, JAN VLACH, NATÁLIE ZAVŘELOVÁ: DO RUSKA

Družba je původem ruské slovo, které znamená přátelství a spolupráci. Krátká prezentace o pobytu českých studentů v Rusku a ruských studentů v Česku.

 • 14:00 VÁCLAV KADLEC: DIVOKÝM KURDISTÁNEM

Od pouště k čajovým plantážím.

 • 15:00 TADEÁŠ DANĚK: HRA O LAJKY

„Musíš žít offline, aby jsi měl co dát na online“, říká Ladislav Zibura, jeden z protagonistů připravovaného dokumentárního seriálu Mall.tv. Pohled režiséra pod pokličku natáčení.

 • 17:00 ANTONÍN PETLACH: GHANA 1961

Retro vzpomínka na výpravu dnes devadesátiletého blanenského rodáka a projektanta (mimo jiné přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně) do deštných pralesů Ghany.

aneb teprve s dětmi začíná to pravé dobrodružství…

 • 19:00 LÍDA ŽIVNÁ A HONZA ODEHNAL: PERU A BOLÍVIE NA MOTORKÁCH

Za poznáním odlehlého venkova i vyhlášených památek – Salar de Uyuni, Death Road, Sachama, Titicaca, festival v Oruro,…

 • 20:00 VĚRA HASOVÁ: KAMČATKA ZEMĚ SOPEK A MEDVĚDŮ

Scéna Kotel

Programem na velkém sále scény „Kotel“ provádí FAUST & ČIKO

 • 13:15 PATRIK MINÁŘ,  ROMAN BURDA: CESTY ZA POZNÁNÍM

Je třeba cestovat na druhý konec světa? Objevovat objevené? Pokoušet zaběhané štěstí a usměvavé manželky? Zjišťovat, kde lidé rádi žijí? Postřehy tuláků životem Fausta a Čika. Promítání fotek z letošního vandru po kazachstánské části Ťan Šanu.

V roce 100. výročí narození známého českého amerikanisty, muzeologa a spisovatele připomeneme jeho cestovatelský a etnografický odkaz. Václav Šolc (1919–1995) nepochybně patřil mezi naše největší znalce domorodých Američanů. Jaké se změnil indiánský svět za poslední desítky let?

Z obav, že na cestě příliš zhubne, nabrala deset kilo tukových zásob, čehož pak litovala, poněvadž nositi sádlo do strmých svahů, je neskutečná dřina. V Gruzii objevila turismem nepolíbený Malý Kavkaz, přešla hřebeny Gudamakari, divoké hory, kam jen málokdy vkročí lidská noha, pracovala jako značkař turistických tras a také objevila záludnost nápoje čača, zvrtla si kotník, rozbila zrcadlovku, nahlédla do života horalů a pastevců… Než došla do poloviny trasy, nasněžilo, a sníh, na který nebyla připravená, už na hřebenech zůstal.

 • 16:45 INA PÍŠOVÁ:  TRANSSIBIŘSKÁ MAGISTRÁLA

9288 kilometrů. Tolik měří nejdelší železnice světa. Na sklonku první světové války tuto legendární trať ovládli českoslovenští legionáři, kteří v Rusku bojovali za samostatné Československo a později proti bolševikům. Přesně po sto letech se po stopách jednoho z nich, desátníka 7. Tatranského pluku Jana Kouby, vydává jeho pravnučka Ina…

 • 17:45 100 STROMŮ PRO MORAVSKÝ KRAS

Podařilo se dobrovolníkům okolo Rajbasu vysadit stovku ovocných stromů původních starých odrůd do volné krajiny? Jak a proč to bylo povypráví Zdeněk Oskeruše Špíšek.

  • 18:00  OKEM DOBRODRUHA,  předaní cen a projekce vítězného filmu soutěže a vyhlášení „Filmu dvacetiletí“ – ocenění nejlepšího filmu za dvacetileté historie soutěže. 
 • 18:40 -19:00 Přestávka

Běh života za poslední lezecký rok, radosti, strasti a překvapení. K vidění budou ukázky z dokončených letošních dokumentů (z Antarktidy na Monte Pižduch, pákistánského Nanga Parbatu,       peruánského Huandoye a nepálského Chamlangu), fotky bez ladu a skladu a vtipný komentář.

O pralese, šamanech, pití i nepití, okamžiku rozhodnutí, víře a laskavosti. O výpravách vnějších – po exotických místech světa a o cestách vnitřních – po vlastní duši. Setkání se zakladatelem geografického magazínu Koktejl a úspěšným spisovatelem.

 • 21:00 NaFEST!!!

Prezentace dnes již kultovní soutěže netradičních cest na festival.